Слюсаря харківського тролейбусного депо посадили на 5 років за дописи в соцмережах
Про це повідомляє "Судовий репортер".
Про обвинуваченого відомо, що він працював автослюсарем на комунальному підприємстві «Тролейбусне депо №2», неодружений, проживав із матірʼю і виплачував аліменти малолітній дитині.
Протягом березня-серпня 2022 року громадянин неодноразово публікував у мережі Facebook зображення комуністичної та радянської символіки, а саме зображення серпу та молоту, пʼятикутної зірки, плуга, памʼятники комуністичного режиму і портрети радянських діячів Владімірі Леніна та Іосіфа Сталіна, а також фото танку із танку із літерою «V».
Із жовтня 2017 по 5 серпня 2022-го обвинувачений вів аналогічну активність у заборонен мережі «Вконтакте», зробивши більше 15 дописів із символікою комуністичного тоталітарного режиму
На платформі YouTube серед коментарів під відео були коментарі цього чоловіка на підтримку збройної агресії Російської федерації проти України.
Вдома в чоловіка вилучили два магніти з символікою СРСР, один великий прапор із символікою комуністичної партії України, три кепки червоного кольору з символікою КПУ і десять маленьких прапорів з символікою СРСР та КПУ, андріївський прапор, статуетку з бюстом Леніна, агітаційний фартук з символікою комуністичної партії України, дві футболки білого та червоного кольору з лозунгом «Наш выбор-социализм» та символікою комуністичної партії України, агітаційний флайєр комуністичної партії із зображення Петра Симоненка.
У судовому засіданні чоловік визнав, що має сторінки у соціальних мережах «Facebook», «ВКонтакте», «Одноклассники» та на Youtube. Сторінки заведені із його власними анкетними даними і фото, імʼя та прізвище написані російською мовою. Він реєструвався у соціальних мережах, щоб спілкуватися з друзями. Розміщував інформацію про себе, шукав групи за інтересами, спілкувався із невизначеним колом осіб, декілька разів висловлював свої думки. Обвинувачений не заперечував, що робив ті публікації, які йому інкримінують, але пояснив, що це були здебільшого репости. Повідомив, що є ідейним комуністом, тому і поширював такі матеріали.
Чоловік підтвердив, що 10 травня 2022 року зробив репост з пабліку в мережі «Вконтакте». Але запевнив, що не мав наміру виправдовувати збройну агресію РФ, а висловив своє обурення діями працівників СБУ, які переслідували людей за святкування Дня перемоги — 9 травня. Насправді він нібито лише хоче щоб цей конфлікт вичерпався і люди не гинули.
Обвинувачений розповів, що 22 серпня 2022-го йому зателефонували працівники поліції і сказали, що йому треба підписати якісь папери, що він працював на оборонних підприємствах. Він домовився з ними про місце зустрічі біля свого місця роботи у смт. Бабаї. По приїзду працівники поліції вилучили його паспорт і повезли його до Новобаварського відділку поліції. По дорозі в нього також забрали мобільний телефон та спитали пароль доступу. Чоловік розповідав, що потім у відділку його нібито катували — наказали лягти на живіт і поліцейський тягнув його за геніталії, увімкнули німецький марш часів Другої світової війни, застосовували електрошокер, наділи кайданки, погрожували засунути щось в анальний отвір, поклали перед обличчям значок Бандери, змушували кричати «Слава Україні», принижували його людську гідність. Потім слідчий відібрав у нього письмові пояснення. Ніч він провів у райвідділку, а наступного ранку троє молодих поліцейських сказали, що необхідно щоб він поїхав із ними до себе додому. У квартирі він добровільно видав слідчому речі, які містили комуністичну символіку — прапорці тощо, які він придбав ще у період 2007-2012 роках, коли був активним членом Комуністичної партії України. Чоловік наполягав, що після прийняття закону 2015 року про заборону комуністичної символіки він ці речі ніде не демонстрував і не розповсюджував. Відпустили його з відділку поліції 23 серпня 2022 за 15 хвилин до початку 2-денної комендантської години. 25 серпня він у ХОБСМЕ зафіксував побої. Телефон йому повернули лише 26 серпня.
У судовому засіданні допитали трьох правоохоронців, які доставляли підозрюваного до відділку поліції і тортури вони заперечували.
Одного дня в поліцію звернувся незнайомець, який повідомив, що житель Харківської області у соціальних мережах робить репости та дописи, які відкрито підтримують комуністичний режим та заперечують збройну агресію проти України. Поліцянти знайшли ці сторінки у соцмережах і, зокрема, в мережі «Вконтакте» було фото цього чоловіка на фоні стратегічного підприємства, що забезпечує обороноздатність України. Підозрюваному зателефонували, представилися співробітниками поліції і запитали про сторінки в соцмережах і запропонували зустрітися. В особистому спілкуванні чоловік пояснив, що сторінки дійсно його, він є ідейним прихильником комунізму, заперечує збройну агресію РФ, що в дійсності її немає, а українці знаходяться під впливом пропаганди та самі винні у війні. У подальшому він начебто добровільно поїхав із ними до найближчого відділку поліції. У райвідділку підозрюваного передали слідчому. Що було далі, допитані правоохоронці не знають. В їх присутності до чоловіка будь-яка фізична сила не застосовувалась і телефон не вилучався.
У подальшому посилання обвинуваченого на застосування відносно нього тортур та інших недозволених методів слідства суд відхилив, тому що чоловік не сказав, що будь-які докази були здобуті внаслідок застосування до нього такого насильства.
Раніше можливе застосування сили працівниками правоохоронного органу перевірялося Державним бюро розслідувань, яке у липні 2023-го закрило провадження у звʼязку з відсутністю у діях працівників поліції складу злочину. Сторона захисту це рішення не оскаржувала.
У вересні 2022-го суд застосував до чоловіка запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний час. 9 березня 2023 року обвинувальний акт у його справі скерували до Жовтневого районного суду міста Харкова. Але в цей час чоловік на шлях виправлення не став і повторно вчинив злочин.
У період із 12 березня до 1 травня 2023 року обвинувачений у телеграм-групі «На самом деле в Харькове» публікував дописи, у яких виправдовував та заперечував збройну агресію Російської Федерації проти України, а також писав образи на адресу української армії і влади. Зокрема, поширив фото із текстом «Солдаты гомосексуалисты в ВСУ доказали что любят Украину», «Унічтожить нацистов! Слава Расіі», в яких порівнював українських військовослужбовців та владу України з гомосексуалістами та нацистами та висловлював підтримку РФ.
В одному з телеграм-каналів чоловік залишив коментар: «Терплю. И в тюрьме буду терпеть и надеяться». Це він написав у відповідь на коментар іншого користувача: «К сожалению да, но рано поздно. Харьков вновь станет русским городом, таких как Вы амнистируют, и у Вас будет возможность рассказать судье, прокурору и следователю какая судьба их ожидает на зоне. Осталось недолго, потерпи».
На цей час чоловік не перебував у місцях несвободи. Із середини липня 2023-го у нього був запобіжний захід у вигляді особистого зобовʼязання, оскільки домашній арешт загалом не може тривати більше 6 місяців.
Коли стало відомо, що під час розгляду справи в суді чоловік продовжує публікувати проросійські дописи в Telegram, йому оголосили нову підозру і з 17 жовтня 2023-го взяли під варту з визначенням застави в 107 тисяч гривень. У квітні цього року чоловік все ще утримувався під вартою, але міг би звільнитися під заставу в 60 тисяч гривень.
Обвинувачений просив обʼєднати обидві кримінальні справи, але цього так і не зробили.
15 травня Жовтневий райсуд Харкова виніс чоловікові вирок за першою справою — 5 років реального увʼязнення. Інша справа слухається по суті в Зміїївському райсуді Харківської області.
Іран атакував балістичними ракетами об’єкти США в іракському Курдистані: є загиблі та поранені