Чеська AKM Group-CZ під підозрою: російська ІПСО чи корупція в Міноборони?

Чеська AKM Group-CZ під підозрою: російська ІПСО чи корупція в Міноборони?
Чеська AKM Group-CZ під підозрою: російська ІПСО чи корупція в Міноборони?
Скандал навколо чеської збройової компанії AKM Group-CZ, яка має кілька контрактів на зброю для України, розгоряється з новою силою.

Про це пише портал Антикор.

Нагадаємо, екснардеп ВРУ Ігор Лапін звинуватив чеську компанію у змові з представниками Міноборони України та постачанні зброї за завищеними цінами. Міноборони відреагувало оперативно, назвавши звинувачення Ігоря Лапіна російською ІПСО, спрямованою на «підрив обороноздатності України». У справу так само оперативно втрутилася СБУ, яка повторила те ж саме, але по суті не дала ніяких пояснень, окрім загроз «розібратися», звідки у відкритому доступі з’явилася частина контракту Міноборони з AKM Group-CZ.

Агент ФСБ отримав 15 років тюрми за державну зраду

Чеська AKM Group-CZ під підозрою: російська ІПСО чи корупція в Міноборони?

Після цих повідомлень МОУ та СБУ чеська фірма AKM Group-CZ також випустила пресреліз, в якому заперечила інформацію Лапіна про те, що уклала з українським Міністерством оборони контракт на поставку снайперських гвинтівок, у якому Україна переплачувала за товар 3,5 мільйона євро, а самі гвинтівки не відповідали заданим параметрам.

Також у Міністерстві оборони України заявили, що інформація Лапіна про те, що AKM Group-CZ включено до реєстру недобросовісних постачальників, «не відповідає дійсності». Крім того, AKM Group-CZ стверджує, що інформація про постачання в Україну відновлених патронів за завищеними цінами минулого року також не відповідає дійсності.

Однак у Міноборони цей факт оминули мовчанням, оскільки у відкритому доступі залишився лист ДП «Спецтехноекспорт», адресований в.о. начальника Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєнь та військової техніки МОУ Тоомасу Нахкуру за №31.61/1438/5268-23 від 07.07.2023 року, у якому стверджується протилежне:

На Тернопільщині затримали ОЗГ: учасники групи утримували в неволі 35 людей

Чеська AKM Group-CZ під підозрою: російська ІПСО чи корупція в Міноборони?

Загалом, ситуація почала розвиватися за класичною схемою: у відповідь на звинувачення в корупції послідували контробвинувачення в роботі на Росію. Якщо не вдаватися в деталі, то для того, щоб зрозуміти, хто правий, а хто ні, слід нагадати кілька речей.

По-перше, хто такий Ігор Лапін, чиї матеріали і спровокували скандал. Це офіцер ЗСУ, спецпризначенець, кавалер ордена Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, народний депутат України VIII скликання від партії «Народний фронт».

Вочевидь, одним із тригерів (хоча і не основним) звинувачень у «роботі на Росію» і послужило те, що Лапін був нардепом від політичної сили, яка категорично не сприймає теперішню владу. Але це лише додатковий фактор. Основне ж у цьому скандалі, як усі розуміють, - гроші.

Які наскрізь корумповане Міністерство оборони не отримало (?) внаслідок публікації Лапіна. Тому що перед тим, як звинуватити його в «поширенні російської ІПСО», слід згадати долю попереднього міністра оборони Олексія Резнікова. Який змушений був піти у відставку після цілої низки корупційних скандалів, вершиною яких стали ті самі «яйця по 17 гривень». Ні СБУ (тут варто згадати долю її ексголови Івана Баканова), ні ДБР, ні поліція, загалом – ніхто не висунув Резнікову жодних звинувачень. А відновлені патрони, які (не)закуповувало МО у чеської AKM Group-CZ, – це якраз період його правління. Можливо, так і було, як стверджують у AKM Group-CZ – «закупівля не відбувалася». Але на тлі всього, що коїться у вищих ешелонах керівництва Міноборони України та спецслужб країни, у це важко віриться. Вочевидь, яйця Резнікова – це теж російська ІПСО. Як і втеча Івана Баканова.

Що стосується AKM Group-CZ, то Іван Лапін стверджував, що в компанії працюють громадяни України, на що AKM Group-CZ теж випустила спростування. Однак у цьому спростуванні жодним чином не згадується колишній начальник податкової інспекції міста Чернівці Анатолій Паланчук, який, згідно з його візитною карткою, є фінансовим директором AKM Group-CZ.

Читайте по темі: СБУ ліквідувала схему отримання хабарів за «допомогу» у працевлаштуванні з подальшим бронюванням від мобілізації

Прикордонники спіймали трьох ухилянтів у Карпатах

Чеська AKM Group-CZ під підозрою: російська ІПСО чи корупція в Міноборони?

Також ні в Міноборони, ні в AKM Group-CZ жодним чином не прокоментували інформацію, яка раніше публікувалася в українських ЗМІ і теж викривала закупівлі зброї у AKM Group-CZ за завищеними цінами, причому частина постачання була сторонньою продукцією.

Вночі вибухи пролунали у Дніпрі

Чеська AKM Group-CZ під підозрою: російська ІПСО чи корупція в Міноборони?

Також привертає увагу інформація чеського ресурсу Evropska Databanka, на якому вказано річний оборот AKM Group-CZ: 3-5 мільйонів чеських крон. Що за нинішнім курсом становить від 128 673 до 214 456 доларів на рік. Крім того, слід нагадати, що минулого року, коли AKM Group-CZ постачала зброю для МОУ, її сайт був у «стадії розробки». Це слабо в’яжеться з реноме «фірми-постачальника НАТО», але для МОУ, схоже, перешкодою не стало.

За добу ЗСУ вивели з ладу ще понад 1000 окупантів і 66 артсистем

Чеська AKM Group-CZ під підозрою: російська ІПСО чи корупція в Міноборони?

З вищезазначеного слідує, що Ігор Лапін несподівано для себе потрапив в історію, яка загрожує йому чималими неприємностями – проти нього вже почали кампанію з дискредитації, стверджуючи, що саме завдяки його бездіяльності були втрачені позиції в районі Бахмута. Але куди серйознішими є поки не висловлені прямо звинувачення в роботі на Росію, завуальовані під формулювання «поширення російської ІПСО», та натяк на те, що СБУ «розслідує факт публікації секретного документа».

До цих звинувачень у сучасній Україні не варто ставитися легковажно – згадайте хоча би долю іншого українського військового, який насмілився звинуватити представників ОПУ в зриві операції з затримання «вагнерівців». Роман Червінський за свої слова провів багато місяців у СІЗО, а кримінальна справа щодо нього не закрита і ще невідомо, чим закінчиться. Тим паче, що постачання зброї через «Спецтехноекспорт», який фігурує у скандалі, — це прерогатива ГУР, точніше – кількох вищих його керівників. Тож Лапін запхав руку в осине гніздо, і всі наслідки цього ще попереду.

Читайте більше новин по темі:


Распечатать