Фінансування тероризму й податкові махінації на мільйони: що приховує девелопер Вагіф Алієв

Бізнесмен Вагіф Алієв стверджує, що проти нього не відкрито жодного кримінального провадження. Проте це не відповідає дійсності: ще у 2022 році Головне слідче управління Національної поліції розпочало розслідування за провадженням №4202200000000116. Воно стосується компаній ТОВ «Інвестбуд гарант», ТОВ «ТРЦ Лавина» та ПрАТ «Мандарин Плаза» — йдеться про підозру у фінансуванні тероризму (ч. 3 ст. 110-2 ККУ) та ухиленні від сплати податків (ч. 2 ст. 212 ККУ).
Слідство встановило, що посадові особи компаній, які входять до бізнес-структури одного з найбільших столичних девелоперів Вагіфа Алієва, діяли у змові з афілійованими суб’єктами. Серед них — ПАТ «ЗНВКІФ «Рентал», АТ «Асборн», ТОВ «Женсан», ТОВ «Ковчег», ТОВ «Таун Проперті», ТОВ «Парус-Інвест», ТОВ «Парус Холдінг» і ТОВ «Передові технології плюс». Через виплати за облігаціями за неринковими відсотковими ставками вони могли завищувати витрати та зменшувати податкові зобов’язання. Лише у 2020 році ймовірно завищені витрати ТОВ «Інвестбуд гарант» сягнули 306,1 млн грн, з яких 25,4 млн грн пов’язані з операціями з ПАТ «ЗНВКІФ «Рентал».
Ключовим елементом схеми стало залучення позикових коштів від пов’язаних осіб. Зокрема, ТОВ «Інвестбуд гарант» уклало договір позики зі шведською компанією Northwalk AB на 50 млн доларів під 1% річних, фактично отримавши 30 млн. Водночас із ПАТ «ЗНВКІФ «Рентал» було укладено аналогічний договір на 1,53 млрд грн під 10% річних, а згодом — збільшено до 2,82 млрд грн. Оскільки Northwalk AB є основним акціонером «Ренталу», слідство вважає такі умови неринковими та такими, що дозволяють мінімізувати оподаткування.
Крім того, ПАТ «ЗНВКІФ «Рентал» у 2017–2018 роках виплатило Northwalk AB 9,894 млн грн доходу від продажу частки у ТОВ «Інвестбуд гарант», не утримавши податок на доходи нерезидента. За підрахунками, це могло завдати бюджету збитків у розмірі 1,484 млн грн. Аналогічна ситуація — у 2019 році, коли «Рентал» продав Northwalk AB цінні папери ПрАТ «Мандарин Плаза» на 400 млн грн. І знову — податок на доходи нерезидента не було сплачено, що могло призвести до втрат бюджету ще на 60 млн грн.
Особливі запитання у слідства викликає й фінансова звітність Northwalk AB за 2019 рік: компанія не відобразила в ній жодних доходів від зазначених операцій. Це ставить під сумнів правильність застосування Конвенції між Україною та Швецією про уникнення подвійного оподаткування та відповідність діям положенням Податкового кодексу України.
У своєму аналітичному дослідженні №103/99-00-08-01-02-20/38013498 від 27.09.2022 року ДПС вказує на наявні ознаки легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та використання схем мінімізації податків. Зокрема, йдеться про завищення витрат ТОВ «Інвестбуд гарант» на 218,7 млн грн та заниження податку на прибуток ПАТ «ЗНВКІФ «Рентал» на 39,4 млн грн, що потенційно порушує статті 134, 44 та 141 Податкового кодексу.
Слідство вважає, що використання іноземних компаній з юрисдикцій із послабленим валютним контролем (зокрема, Швеції та Кіпру) створює загрозу для національної та економічної безпеки України.
Цікаво, що одразу після початку справи Вагіф Алієв перереєстрував усі згадані компанії на свою молодшу доньку — Марину Дорохіну.
Qmall and Bohdan Prylepa: How cryptocurrency fraud is disguised as "charity" amid the war
Распечатать